11 grudnia 2017, 17:06
Warszawa
+20°C
Mercedes-Benz urban eTruck

Urban eTruck – elektryczna ciężarówka Mercedesa w tym roku na drogach

Jeszcze w tym roku Mercedes-Benz Trucks wprowadzi na rynek w małej serii pierwszy na świecie w pełni elektryczny, ciężki samochód ciężarowy do transportu dystrybucyjnego – Urban eTruck.

Po prezentacji Urban eTruck o dopuszczalnej masie całkowitej 25 t i zasięgu do 200 km na targach IAA 2016 już w tym roku pierwsze pojazdy trafią w ręce klientów w celach testowych. Jak zdradza producent, liczba wyprodukowanych testowo pojazdów będzie liczbą dwucyfrową. Pojazd trafi najpierw do klientów w Niemczech, a później również w Europie. Tam będzie testowany w realnych warunkach transportowych. Przetestowane mają zostać na przykład eksploatacja w trybie zmianowym, czasy ładowania, a także zarządzanie mocą akumulatora i zasięgiem.

Aby odwzorować różne warunki eksploatacyjne, 18- i 25-tonowe pojazdy otrzymają zabudowę chłodniczą, zabudowę furgonową, a także skrzynię ładunkową. Pojazdy wraz ze specjalną stacją ładowania, uwzględniającą zwiększone wymagania samochodu ciężarowego, przekazywane są klientom do eksploatacji na okres dwunastu miesięcy i w tym czasie nadzorowane przez dział jazd próbnych Mercedes-Benz Trucks. W okresie testowym zbierane są dane dotyczące profili użytkowania i obszarów zastosowania, a zdobyte informacje porównywane są z oczekiwaniami klientów.

Daimler Trucks spodziewa się, że koszty akumulatorów przeznaczonych do samochodu ciężarowego o napędzie czysto elektrycznym zmniejszą się w okresie 1997-2025 aż 2,5-krotnie – z 500 euro/kWh do 200 euro/kWh. Jednocześnie w tym samym czasie podobnie wzrośnie gęstość energii dostępnych akumulatorów – z 80 Wh/kg do 200 Wh/kg.

Urban eTruck – elektryczna ciężarówka Mercedesa w tym roku na drogach
5 (100%), ocen: 1

Podobne wpisy

Dodaj komentarz