23 października 2017, 19:09
Warszawa
+20°C
IKEA

IKEA odnosi się do komentarzy na temat warunków pracy kierowców

IKEA w oficjalnym oświadczeniu odniosła się do tematu warunków pracy kierowców, współpracujących ze szwedzkim koncernem.

Wczoraj opublikowaliśmy materiał na temat reportażu brytyjskiej telewizji BBC o kierowcach, którzy współpracują z koncernem IKEA. Słowo „współpracują” jest tu szczególnie ważne, ponieważ jak podkreślają przedstawiciele IKEA, kierowcy pojazdów ciężarowych nie są bezpośrednio zatrudniani przez koncern, a pracują dla firm transportowych, które świadczą dla niego usługi.

W reportażu BBC, jednym z bohaterów jest Emilian z Rumunii, który zarabia ok. 3 funtów na godzinę. Mówi, że jego kilkumiesięczne trasy bez przerw w połączeniu z zarobkami, przypominają więzienie. Jak oznajmił, jego miesięczna pensja wynosi 477 euro, z kolei pensja kierowcy z Danii – 2200 euro. Wynika to z unormowanych w Danii wysokości płac, czasu pracy i tym podobnych.

IKEA przesłała nam oficjalne oświadczenie dotyczące tej sprawy, które publikujemy poniżej:

Współczujemy kierowcom przedstawionym w materiale BBC, z którymi rozmawiano. Pomimo tego, że nie są oni zatrudnieni przez IKEA, jest dla nas bardzo ważnym, by każdy kierowca, który przewozi nasze produkty miał zapewnione dobre i sprawiedliwe warunki pracy i chcemy z naszej strony działać, aby zabezpieczyć prawa kierowców. W naszym kodeksie postępowania dla dostawców IWAY, kładziemy jasne i rygorystyczne wymagania dla firm świadczących usługi transportowe dla IKEA. Wymagania te dotyczą płacy, warunków pracy oraz przestrzegania obowiązujących w tych zakresach przepisów prawa. Monitorujemy oraz prowadzimy regularne audyty i działamy w celu skorygowania wszelkich niezgodności.

Pomimo naszych starań, obserwujemy, że w branży transportowej istnieją wyzwania, nad którymi wspólnie musimy pracować. Rozwijamy standard IWAY dla transportu, w celu zmniejszenia ryzyka dumpingu społecznego, a także wzywamy do wspólnych działań na różnych szczeblach politycznych, jak również z kluczowymi podmiotami z branży.

IKEA odnosi się do komentarzy na temat warunków pracy kierowców
5 (100%), ocen: 1

Podobne wpisy

Dodaj komentarz