22 października 2017, 22:42
Warszawa
+20°C
Ciężarówki SISU

SISU – znana w wąskim środowisku fińska marka ciężarówek do ciężkich zastosowań

Skandynawia kojarzy się przede wszystkich z bardzo surowym klimatem, któremu – również w transporcie -sprostać mogą tylko wyspecjalizowane rozwiązania. W transporcie takie rozwiązania dostarcza m.in. firma SISU, której ciekawą działalność chcielibyśmy Wam przybliżyć.

Fińskie przedsiębiorstwo SISU wyprodukowało 103 pojazdy w 2013 roku, 35 pojazdów w 2014 roku, a w 2015 roku – 53 egzemplarze. Wydawałoby się zatem, że to niewiele znaczący producent, działający na potrzeby okolicznych przedsiębiorców. Jednak jak się okazuje, firma Sisu posiada bogatą historię i doświadczenie, ciągnące się nieprzerwanie od 1931 r. – czyli daty założenia przedsiębiorstwa. Jak nietrudno się domyślić, patrząc na czas powstania firmy, pierwsze pojazdy wyjeżdżające z taśmy, były pojazdami militarnymi (transportery gąsienicowe, kołowe, wozy piechoty i tym podobne). W swojej historii SISU realizowało duże kontrakty na pojazdy wojskowe m.in. do sił zbrojnych Rosji, Francji i oczywiście Finlandii.

W Polsce (a w zasadzie pośrednio w Polsce, bo tak naprawdę na Wzgórzach Golan, na pograniczu Izraela, Syrii i Libanu) oficjalnie mieliśmy do czynienia z pojazdami militarnymi SISU w ramach leasingu od Norwegów pięciu pojazdów SISU XA-180 przez Wojsko Polskie. Służyły one polskiemu batalionowi Sił Pokojowych ONZ (leasing od 1993 r.).

SISU XA-180
SISU XA-180

Jednak wojskowość to nie jedyny sektor, w którym spotkamy pojazdy SISU. Ciężarówki SISU wykorzystywane są także często w transporcie drewna, czy materiałów budowlanych. SISU to także specjalistyczne pojazdy dłużycowe. Działalność SISU obejmuje również produkcję silników do maszyn rolniczych (co ciekawe, do ciężarowych już nie) np. dla znanej firmy Massey Ferguson.

Co dla „cywilów”?
Do tej pory jedynym „cywilnym” modelem w ofercie producenta jest ciężarówka Polar, która pojawiła się na rynku w 2011 roku. Pojazd powstał we współpracy z koncernem Mercedes-Benz, który do projektu dołożył swoją „cegiełkę” m.in. w postaci kabiny (od modelu Arocs) czy silnika (oczywiście spełniającego normę Euro 6) w pierwszej i kolejnych generacjach. Model Polar dostępny jest oczywiście w różnych wersjach, w zależności od warunków zastosowania – do jazdy po terenach górzystych kamiennych, do przewozu drewna, a także do użytku drogowego np. w formie odśnieżarek podczas trudnych skandynawskich zim.

Na początku tego roku do jednego z przedsiębiorstw górniczych w Austrii trafił model Polar zaaranżowany specjalnie pod ten sektor w układzie napędowym 10×6. Do dyspozycji użytkowników został oddany m.in. 625-konny silnik Mercedesa oraz zautomatyzowana 16-biegowa przekładnia Powershift.

SISU
źródło: autoreview.ru

 

SISU dla górnictwa
SISU Polar dla sektora górniczego

źródła wykorzystywane w opracowaniu materiału: sisauto.com, autoreview.ru

SISU – znana w wąskim środowisku fińska marka ciężarówek do ciężkich zastosowań
5 (100%), ocen: 1

Podobne wpisy

Dodaj komentarz