23 października 2017, 19:19
Warszawa
+20°C
Napęd hybrydowy Volvo Trucks

Volvo testuje swój napęd hybrydowy na długich dystansach

Volvo Trucks opracowało swój pierwszy hybrydowy samochód ciężarowy przeznaczony dla transportu długodystansowego. Nowy rodzaj napędu, w połączeniu z innymi modyfikacjami ma zapewnić zużycie paliwa i emisję CO2 mniejsze o około 30 procent.

W maju 2016 r. Volvo Trucks przedstawiło pojazd  koncepcyjny –  Volvo Concept Truck. Obecnie producent prezentuje jego nowszą wersję  Nowa wersja otrzymała hybrydowy układ napędowy – jeden z pierwszych, jakie opracowano z myślą o samochodach ciężarowych o dużej ładowności użytkowanych w transporcie długodystansowym.

Chcemy przodować w dziedzinie elektromobilności, stale przesuwając granice możliwości redukcji zużycia paliwa i emisji – mówi Claes Nilsson, dyrektor generalny Volvo Trucks – Uważamy, że w nadchodzących latach, w związku z postępującym procesem przechodzenia na odnawialne źródła energii, elektromobilność i napędy hybrydowe będą zyskiwać na znaczeniu.

Hybrydowy układ napędowy działa na zasadzie odzyskiwania energii podczas zjazdu ze wzniesień o spadku przekraczającym jeden procent oraz podczas hamowania. Odzyskana energia jest magazynowana w akumulatorach i wykorzystywana do elektrycznego napędu pojazdu na płaskich odcinkach dróg i łagodnych wzniesieniach. Specjalnie na potrzeby pojazdu hybrydowego dostosowano działanie funkcji I-See, która analizuje topografię drogi przed pojazdem i określa najwłaściwszy pod względem ekonomiki i efektywności wybór napędu: napęd spalinowy lub elektryczny, a także oblicza czas wykorzystania odzyskanej energii.

Volvo szacuje, że w transporcie długodystansowym napęd hybrydowy pozwoli na poruszanie się z wyłączonym silnikiem spalinowym nawet przez 30 procent całkowitego czasu jazdy. To oznacza możliwość zaoszczędzenia od 5 do 10 procent paliwa, zależnie od konfiguracji pojazdu i rodzaju transportu. Pojazd jest w stanie przejechać do 10 km wyłącznie z wykorzystaniem napędu elektrycznego, a więc przy zerowej emisji spalin i niskim poziomie hałasu.

Volvo testuje swój napęd hybrydowy na długich dystansach
5 (100%), ocen: 1

Podobne wpisy

Dodaj komentarz